Blog podróżniczy Nigeria

BLOG W TEMACIE

PODRÓŻE - ŻEGLARSTWO - KAITY - SURFING - JEDZENIE - WINO

NIGERIA


Od mojej ostatniej wizyty w Nigerii minęło trochę czasu ale postanowiłem napisać tu kilka zdań na temat kraju, który kiedyś bardzo długo był moim domem i dlatego znam go bardzo dobrze.


Jest to miejsce niezwykłe. Barwne, dzikie, czasem trochę niebezpieczne ale też zaskakujące pozytywnym nastawieniem do świata ludzi tam mieszkających. Oczywiście to jest takie generalizowanie jakiego osobiście bardzo nie lubię bo uważam, że wszędzie na świecie znajdą się wspaniali ludzie jak i debile czy bandyci. Ale jednak jest w tym jakaś prawda, że mieszkańcy Nigerii są pozytywni.


Z drugiej strony, ludzie są tam w większości też biedni a jeśli są biedni to naturalnie szukają wszelakich sposobów na dorobienie kilku groszy, (skąd my to znamy) a więc jest sporo wszelkiego rodzaju oszustów, wyłudzaczy itp. Powiem nawet że mogą oni wykazywać w tej kwestii duży talent. Nie bez przyczyny w Nigerii powstały znane na całym świecie metody wyłudzania przez Internet oraz inne sposoby oszustw. Radze więc wszystkim wybierającym się tam aby zachowali zdwojoną ostrożność ale też nie paranoje. Nigeryjczycy w większości są bardzo pomocnymi otwartymi i miłymi ludźmi a oszuści to jakiś powiedzmy odsetek. Po prostu nie należy być skrajnie naiwnym.


Nigeria nie jest moim zdaniem miejscem zbyt turystycznym choć jest kilka miejsc które na takie miano na pewno zasługują. Weźmy np. taki rezerwat przyrody Yankari, czy inne miejsca nieskażone cywilizacją. Jednak w większości brakuje jakiegoś takiego ładu czy odrobiny luksusu, nie mówiąc już o poziomie organizacji, które potrzebne są do działalności turystycznej. Paradoksalnie uważam że jest pełna specyficznego uroku i część tego uroku zawarta jest właśnie w tym ogólnym bajzlu, nieterminowości itp.


Należy zdawać sobie sprawę, że państwo to nie jest jednolite. Jest wręcz pełne podziałów. Jeden rodzaj podziału to plemiona. Możemy się śmiać ale jest to nadal bardzo aktualne. Istnieje kilka najważniejszych plemion i naprawdę często na pierwszy rzut oka widać z jakiego plemienia pochodzi dana osoba. Są to ogromne plemiona, właściwie nazwałbym je wręcz nacjami. W Nigerii są trzy najważniejsze (największe): Ibo, Yoruba i Hausa.


Ibo i Yoruba zamieszkują południe, natomiast północ w większości to Hausa. Hausa mają bardzo ciemną skurę, są wręcz czarni w porównaniu do plemion z południa, są też zazwyczaj muzułmanami (choć nie wszyscy). Ogólnie, drugi podział to właśnie podział religijny. Południe to raczej chrześcijanie a północ jest muslimska. Oczywiście nie znaczy to, że na północy nie mieszkają chrześcijanie. Oczywiście mieszkają ale są w mniejszości. Ja mieszkałem w mieście Kano które jest stolicą części północnej i ogólnie północ jest mi bardziej bliska.


Będę tu kontynuował wpisy bo temat Nigerii jest jak rzeka a kraj tak barwny że aż szkoda o tym nie pisać.


Ciąg dalszy nastąpi…


W przygotowaniu Kuchnia NigeriiWWW