BLOG W TEMACIE

PODRÓŻE - ŻEGLARSTWO - KAITY - SURFING - JEDZENIE - WINO

MADERA KWITNĄCA WYSPA

Madera jest wyspą położoną około 900 km na południowy zachód od Portugali, 500 km na północ od Wysp kanaryjskich i około 700 km od wybrzeża Afryki. Jest więc miejscem całkiem mocno wysuniętym w ocean.


Madera

Ta piękna wyspa jest oazą pośród bezkresnych wód oceanu. Oazą ,która za sprawą wulkanicznego pochodzenia pełna jest składników odżywczych dla wszelkiego życia, zarówno nad wodą jak i pod wodą. Pod wodą jest miejscem żerowania setek gatunków ryb i organizmów wodnych. Nad wodą bujna roślinność tworzy rajski ogród na zróżnicowanym terenie pełnym dramatycznych zmian wysokości. Urwiska czy klify strzelają krajobrazem w górę by nagle z drugiej strony łagodnie opaść dywanem zieleni. To naprawdę robi wrażenie. Szczególnie po wdrapaniu się na jakąś wysokość.Podczas naszego pobytu na tej urokliwej wyspie zdążyliśmy obejrzeć większość miejscowych ciekawostek wewnątrz wyspy jak i na zapierającym dech w piersiach wybrzeżu – nie twierdze że widzieliśmy wszystkie .

Mieszkając w Funchal udało nam się poczuć klimat tego miasta więc w dalszej części postaram się opisać moje mieszane uczucia z nim związane. Uczucia jakże inne przed przyjazdem (bazujące na Internecie), inne przy pierwszym wrażeniu i zupełnie inne kiedy z żalem je opuszczaliśmy.Przez wielu nazywana wyspą wiecznej wiosny. Trudno mi to ocenić bo nie mieszkaliśmy tu cały rok :) ale z opowieści wydaje się że tak jest. Pogoda dopisuje cały rok. Bywa oczywiście czasem bardziej upalnie a czasami mocno zawieje ale ogólnie jest super. Lista atrakcji jest długa. Przede wszystkim Lewady. Są to ścieżki biegnące wzdłuż kanałów nawadniających zbudowanych by woda z górnych partii wyspy a także z bardziej zraszanej deszczami północy przepłynęła w kierunku wymagającym lepszego nawodnienia. Kanałów i tych ścieżek jest bardzo dużo. Nie sposób przejść wszystkich, chyba że robiłoby się to latami. Naprawde! Wybór i opis ciekawych lewad tutaj .Kolejne atrakcje których doświadczyliśmy to:

Wycieczka na Półwysep Św. Wawrzyca,

Baseny lawowe Porto Moniz. - Świetne miejsce na całodzienny wypoczynek opalanie i pływanie

Pico Ruvio

Stolica Funchal,

Pływanie w oceanie z delfinami.

WWW